Aby byl trávník krásný, vyžaduje pravidelnou péči. Základní údržba, to je sekání, hnojení a odplevelování. K ní se potom podle potřeby přidávají další jednoduché úkony. To se týká jak nově založených trávníků, tak těch starších. Nejhorší je věčný boj s plevely. Ani v novém trávníku se totiž jejich výskytu nepodaří zabránit úplně.

V prvé řadě je důležité zmapovat, v jakém stavu trávník je. Pokud se semtam objeví plevel v podobě jitrocele, pampelišky nebo sedmikrásky, stačí trávník odplevelit. Lze použít buď mechanickou metodu, kdy se plevel vyloupne, nebo chemickou, při níž se použijí přípravky určené na hubení plevele.

Některé z nich (selektivní herbicidy) zahubí při celistvém postřiku jen určené druhy plevele, aniž jakýmkoliv způsobem naruší trávník. Jsou to například bofix. Poté je nutno plevel pečlivě odstranit, místo prohnojit a vysít nové travní semeno. Pokud však je zahrada již v takovém stavu, že na ní tráva roste jen místy a okolo jsou holá místa nebo je celá prorostlá plevelem, pak je lepší zahradu zrýt a založit nový trávník.

 

Co všechno odplevelení zahrnuje?

  • ruční i chemické odplevelování záhonů
  • pravidelné chemické odplevelování trávníku
  • ruční i chemické odplevelení pozemku před založením nového trávníku, celé zahrady
  • pravidelné ruční odplevelení mobilní zeleně