Odborný seminář a konference trávníkářů spolku IOG ČR, Praha, dne 2. – 4. 2. 2016

Začátkem února se konala na stadionu SK Slavia Praha v Edenu výroční konference českého spolku IOG, který sdružuje groundsmeny – trávníkáře a správce fotbalových hřišť. Členové spolku jsou také firmy, jenž poskytují služby v oboru sportovní trávníky, například regenerace nebo renovace hřišť, a společnosti dodávající materiály pro ošetřování sportovních trávníků jako jsou osiva, hnojiva, stimulátory apod. Důležité zastoupení mají firmy dodávající strojní vybavení hřišť a stadionů. Zastoupeny byly i školy např. MENDELU Brno.

V předvečer konference přijel vzácný host – předseda anglické IOG – The Institute of Groundsmanship – pan Geoff Webb. Předseda mateřské organizace nás navštívil poprvé za téměř 10 let existence naší pobočky. Při večerních přípravách na konferenci jsme ho přivítali tradičně, česky – chlebem a solí. Samozřejmě jsme přidali domácí tlačenku, klobásy, škvarky, plzeňské pivo a slivovici. A protože ani on nezůstal pozadu, dovezl whisky a nějaké sladkosti, vyklubal se z  toho celkem příjemně strávený večer, který se pěkně protáhl…

Další den nám předseda Geoff Webb zahájil naší konferenci první přednáškou o činnosti IOG v Anglii. Představil nám jejich vize a cíle, systém vzdělávání, programy na zlepšení kvality travnatých ploch a shrnul úspěchy jejich trávníkářů. Následovalo přivítání také našeho předsedy Michala Koťana a pak přednášky odborníků o přisvětlování trávníku, o nových hnojivech, o závlahách, umělých trávnících a o všech novinkách ve strojním vybavení pro profesionální ošetřování sportovních trávníků.

Večer se pak předávaly ceny pro nejlepšího trávníkáře roku 2015, tu dostal kolega ze hřiště druholigového Varnsdorfu. Dále pak pro nejlepší trávník roku 2015 na fotbalovém stadionu v první lize, tu si odvezli do Plzně, protože jejich hlavní hřiště dostalo nejvíce bodů při hodnocení kategorizace hřišť. Nezapomněli jsme na nestora v českém trávníkářství, dnes již důchodce, pana Františka Bělku, který získal cenu za celoživotní přínos tomuto oboru. Byl to průkopník nových metod a nikdy neváhal se s námi podělit o své bohaté trávníkářské zkušenosti.

Zkušenosti jsme si předávali i po večeři a sdělovali si, co se komu povedlo a plánovali cesty za vzděláním v oboru. Předseda Geoff Webb nám pomohl domluvit návštěvy stadionů Realu Madrid a snad i FC Barcelona. Nejen ty skupinové prohlídky s průvodcem pouze do šaten a na trávník za sklem, ale ty na plochu trávníku, do zázemí stadionů za stroji a za kolegy groundsmeny, kteří mají tyto „svatostánky fotbalu“ na starosti a pečují v nich o trávník.

Další den pokračovaly dopoledne přednášky a před obědem nám ještě domácí Slávisté ukázali, jaký mají stadion a trávník oni! Byli jsme zvědaví, protože loni dostali cenu za nejlepší trávník hlavního hřiště právě trávníkáři z Edenu. A trávník byl i v tomto zimním období ve výborném stavu.

Po obědě už následovala výroční členská schůze a valná hromada spolku IOG ČR. Členové byli seznámeni s hospodařením v minulém roce, bilancovali jsme, co se nám povedlo a co bychom chtěli zlepšit. Předseda výkonného výboru Michal Koťan pak členy seznámil s návrhem programu pro rok 2016 a na závěr jsme se u 20minutového videa bavili a zavzpomínali na naše dva předchozí exkurze a pracovní „výlety“ za vzděláváním a za zkušenostmi do Německa, Holandska a Anglie. Poté jsme se už rozjeli domů, každý za svou hezkou prací.                                Neznám v práci lepší pocit, než když vidím trávu růst…

Jestli vás něco takového také zajímá a chcete mít stejný pocit, přijďte mezi nás! Více na www.iog.cz

PŘIPRAVILI JSME PRO VÁS VIDEO Z AKCI SPOLKU IOG ČR, viz. článek v sekci Magazín https://www.parkcz.cz/park-s-r-o-clenem-spolku-iog-cr/ .  Video je z odborných zájezdů do Německa-Holandska 2015 a Anglie 2015